Štrajk potrebuje marketing

V pondelok 11.1.2015 sa konal štrajk učiteľov. Aké je dnes školstvo?

  • Podľa štatistík je Slovensko na 32 z 34 krajín OECD v čitateľskej gramotnosti.
  • “V hodnotení obľúbenosti sa naše školy umiestnili predposlednom (25.) mieste z 26 krajín Európskej únie a na treťom mieste od konca zo všetkých 64 sledovaných krajín.
  • Spomedzi všetkých 33 krajín OECD má u nás nepriaznivé sociálne zázemie žiakov najvýraznejší vplyv na ich vzdelávacie výsledky.” (kampandost.sk).

V reči bežného človeka, tento článok pochopí čím ďalej tým menej ľudí, nakoľko doterajší systém podporuje záškoláctvo a rozširovanie osád, Pentagonu a Luníku IX.

Štrajk a dráždiaca téma

Napriek tomu sú témou platy. Kto má veľký hodinový plat? Najčastejší argument je, že rodič si musí tvrdo odmakať 7,5 hodiny za pásom niekedy za minimálnu mzdu a učiteľovi stačí dučiť 4hodiny. Myslia si učitelia, že niekoho, kto 7,5 hodiny robí tvrdo za pásom, 2 hodiny cestuje, venuje sa svojej rodine a keď zvýši čas a potiahne pár krát nadčas aj svojím koníčkom má čas študovať čo všetko musí okrem učenia robiť učiteľ? Mýslím si, že nie.

Preto neštrajkujme za seba ale za…

Štrajk a všeobecné dobro

Základ dobrého štrajku je všeobecné dobro. Vezmime si prípad predraženého CTčka a štrajk zdravotných sestier. Prečo jedno vyhnalo do ulíc 1000-ce  ľudí a pre sestričky sa ušli len povzbudivé reči intelektuálov? Pretože CT vyšetrenie potrebuje každý aj keď na to nemá vzdelanie. Prácu sestričiek poznajú len sestričky.

Ďaľší príklad Štúrovci a ich boj za samostatnosť národa. Dávali ľudom pod nos novú spisovnú Slovenčinu ako motiváciu? Nie. Dávali im ako motiváciu boj za oslobodenie sa od pánov.

Keď štrajkovať tak pre niečo čo nás spája

Štrajk potrebuje osobnosť

Ľudia potrebujú vzory, niekoho kto je ako ony, má myšlienky ako ony a nebojí sa ich vysloviť na rozdiel od nich a niečo pre ne spraviť.

Najlepšie by bola Jana z Arku alebo nebohý farár Srholec. Jednoducho nepopísaný list papiera s veľkým  vplyvom na širokú verejnosť bez postranných úmyslov.

Napriek tomu sa ako vodcovia stále objavujú sympatizanti jednej alebo druhej strany, ktorých druhá alebo prvá strana ľahko napadne a tak aj dobrá myšlienka je zrazu nahlodaná červotočom názvom pochybnosť. A o čom sa pochybuje za to sa nebojuje.

Záverom

Tento blog som písal pri príležitosti začiatku štrajku učiteľov, ktorého som sa zúčastnil bohužiaľ kvôli sťahovaniu ho zverejňujem až dnes. Verím, že keď v budúcnosti vymenia dráždivú tému za všeobecné dobro a nájdu si široko akceptovateľného vodcu, tak sa im podarí dobrá vec.

Tento obsah bol zaradený v O marketingu. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár