Nejasná správa o konci štátnej/verejnej správy

Po necelých dvoch mesiacov pôsobenia v samospráve a 8 rokoch v súkromnom sektore som rozhodol s Vami podeliť prečo štátna správa alebo samospráva nemôže fungovať tak ako doteraz. V článku sa venujem čisto samospráve, nakoľko nerád kritizujem, čo nepoznám.

Najdôležitejší je výsledok papier

Už úvodná veta napovedá, prečo samospráva nemôže fungovať. Občanovi je jedno, kto čo má nastarosti dôležité pre neho je, aby sa problém vyriešil. Pri nedodanom akciovom tovare žiadneho zákazníka nezaujíma, či sa málo objednalo, dodavateľ nedodal tovar, mešká kamion. Zákazník to chce a má na to už aj zo zákona nárok.

Naproti tomu sa v samospráve vždy hľadajú dôvody, kto je na vine a táto informácia sa dáva aj občanovi, či je to napr. magistrát v BA alebo štátne inštitúcie. Prečo tí úradničkovia nerobia to, čo sami očakávajú?

Keď kamarátstvo je viac ako odbornosť

A to verte, že vzhľadom na to, že robíte objednávky od firiem zameraných na jednu vec pritom požiadavka je, aby sám úradniček bol expert na všetko je odbornosť a prax mala byť to najhodnotnejšie kritérium. Bohužiaľ nie je, nakoľko starostovia a poslanci sú politici = výrobcovia, čo sa komu páči. Títo rozdávajú zas fleky svojim naháňačom hlasov. Odbornosť tu nehladajte.

Ako môže v takomto prostredí pracovať odborník? Tak, že je vyhorený a jeho výkon by nikto nezaplatil alebo sa odborníkom chce stať, tak využíva možnosť flákania na štúdium a referencii do životopisu a hľadanie si inej práce, prípadne na odpočinok po brigáde. V krátkosti čistá demotivácia k práci a motivácia k skorému úteku. Nie náhodou sa ľudia v štátnej správe a samospráve točia ako vrtuľa na tých istých pracovných pozíciach.

Viera ťa spasí

Či už v súkromí alebo práci nikde som nestretol viac ľudí, čo si verili aj keď 3x som sa im snažil ukázať, že to čo vravia je nezmysel ako na úradoch. To je aj dôvod, prečo tak rady trvajú na nezmyselnej byrokracii a nikdy od nich nepočujete ako prácu robiť ľahšie (vo VW podmienka k získaniu prémii). Jednoducho je to tak a ty nie si úradníček aby si tomu rozumel (častý argument na Inšpektoráte Práce pokiaľ nepoviem, že pred prácou vo fabrike som dva roky robil na personálnom). Potom už nastáva riešenie a k tomu úradničkovia nie sú motivovaní nakoľko k životu nepotrebujú poskytovať niečo po čom je dopyt. Oni potrebujú výpalné z našej práce.

60% za nič

Dane, odvody, nezmyselné poplatky, administratívne náklady vďaka ktorým je lepšie pracovať inde a podnikať inde. Vážne ste ochotní toto platiť za služby, ktoré dostávate alebo to považujete za formu legálneho výpalného?

Nie je toto palivo živnou pôdou pre parazita zvaného úradníček, ktorí aj k najmenšej veci potrebuje ďaľšieho úradnička (viac daní, odvodov, nezmyslov). Prežil by úradníček, keby sme si namiesto daní…začali platiť za služby, ktoré potrebujeme my občania a nie on aby mohol ukazovať svoju dôležitosť?

Ako to zlepšiť

Dôležité je odstaviť parazita úradníčka od zdroja. Keďže je politik, voľby to neurobia. Úprimne kedy ste rokovali s politikom a podpísali s nim zmluvu, za ktorú mu dáte hlas a čo sa stane v prípade ak behom rokov stratí vašu dôveru?

Počítam, že nikto nie je taký silný, aby si dovolil zaplatiť lobistov, sponzorovať politické strany, vymôcť daňové prázdniny ako nadnárodné firmy. Teraz je otázka, kto skutočne platí tú mašinériu?

Black market, technológie, crypto. Toto je teraz najväčší nepriateľ úradnička, nakoľko nám dáva slobodu výmeny bez navýšenia nezmyselných nákladov, papierovačiek, regulácii a dôležitosti úradnička. K tomu treba vytvárať dôveru, výstražné systémy, samoregulácie na základe jasných kritérii (nie na základe lebo úradniček sa rozhodol a už nikto nevie prečo).

Treba vytvárať tisíce prepojených komunít nezávislých na sebe. Ak úrádniček jednu napadne, ostatné ju nahradia.

Parazitovať na systéme veľkých. Vezmime si globalizáciu. Výraba sa tam, kde sú najnižšie výrobné náklady, financuje sa tam, kde sa dajú najlacnejšie zízkať zdroje a dane sa platia v rajoch kde sa neplatia. Vďaka technológiam vie tieto zdroje získať hocikto (možno pre to im tak vadí internet).

Možno takto vznikne prostredie, do ktorého sa buď úradníček zapojí alebo zahynie vo vojne o svoje postavenie.

 

 

Tento obsah bol zaradený v Napísali o mne. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár