Košický maratón, môj prvý maratón

Ešte počas štúdia na Technickej Univerzite v Košiciach som sníval, že aj ja raz zabehnem maratón. Po 16 rokoch som si tento sen splnil. Čo tomu predchádzalo?

Začiatky

5 rokov po tom ako som dosníval svoj sen o dokončení Technickej Univerzity som sa dal na prvé behy. Akurát som nastúpil do nového zamestnania a beh bol pre mňa relaxom. Učení nového a nepísané zákony veľkej firmy vyčerpávali. Začínal som len tak v parku, neskôr som si kúpil prvý lacný športtester, ktorý meral tepovú frekvenciu a nič viac.

Čoskoro, keď som objavil prvé bežecké stránky a chcel som začať behať viac ako pre zábavu, investoval som do lepšieho sportestera. Tento meral nielen tep, ale aj kroky a podľa toho prebehnutú vzdialenosť.

Bohužiaľ po roku ma v rámci hromadného prepúšťania ako najmladšieho z týmu prepustili. Neskôr som si našiel priateľku a na beh som zabudol.

Návrat

Po rozchode s priateľkou a pár kilách naviac som začal opäť behať. Už to nebol ten štýl, poďme behať, ale vďaka rozšíreniu behu a mobilným aplikáciam to boli originálne bežecké tréningy. Zo začiatku to išlo ťažko, ale postupne sa to zlepšovalo. Hlavne som si stanovil priority a beh bol jednou z nich.

Preteky

Prvé preteky som behával ešte v okolí Žiliny. Bola to nočná mora. Už na štarte ma všetci predbehli. Bodaj by nie, keď v okolí pretekali ľudia, ktorí sa o beh dlhodobo zaujímali a trénovali. Už na štarte som bol posledný a túto pozíciu som si udržal až do konca. Švošovská 15tka mi priniesla pekné posledné miesto, rovnako ako aj Beh Oslobodenia Turian

Nezastavilo ma to a stále som trénoval. Tento rok v Bratislave som absolvoval Národný beh Devín – Bratislava, Moon Run, Night Run, Rajecký Polmaratón, pomohol som svojimi desiatimi kilometrami vyhrať novú bežeckú trať Karlovke a Dúbravke v Adidas Distric Battle a prišiel vrchol sezóny.

Maratón

Košický Maratón je najlepší pre začínajúcich maratóncov. Malé prevýšenie, uzavretie všetkých komunikácii na ktorých sa maratón beží, povzbudzujúci ľudia od začiatku až do konca. To sa nedá vzdať, to sa musí  dokončiť za každú cenu.

Pokiaľ teda neprepálite štart, čo sa mi podarilo. Po menších problémoch s technikou som sa do toho obul. Vedel som, že musím brzdiť. Dav to nevedel a dal som sa strhnúť. Tento maratón ma prekvapil tím, že bežci s najhorším časom sú vpredu, nie v zadu štartového poľa ako býva zvykom.  Výsledkom je, že zdatnejší bežci vás obiehajú a psychika vraví pridaj.

Oproti tomu matematika a rady skúsených hovoria spomaľ. Ak máš dosiahnuť cieľ v limite 6 hodín, stačí tempo 8min/km. Bežal som 6:30min/km. Darilo sa mi. Na 25km som mal natrénované. Vedel som, že po tom to budú galeje. Spolubývajúci hovoril, že galeje prídu až po 30tom. Prišli obe.

Galeje na polke som zahnal drobným jedlom. Tempo sa znížilo, ale bežal som. To čo znamenajú galeje po 30km mi povedal prvý kŕč v sedacom svaly. Ozýval pri každom pokuse o zrýchlenie. Najprv som kráčal rýchlo. Potom len kráčal a sledoval čas. Mal som nadbehnuté, takže  aj keď tempo 8min/km bolo dávno pasé a šiel som krokom 10min/km posledných 10km. Došiel som v čase 5hodín 10minút.

Moral

Dokázal som to a nielen to. Zavrel som huby hejterom, ktorí vraveli, že to nedám. Oni stále prežívajú pokiaľ ja žijem svoje sny. Pokiaľ chceš aj ty si splniť svoj sen sleduj môj youtube kanál. Prezradím ti bez pozlátka ako si plniť sny.

Tento obsah bol zaradený v Beh. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár