Nejasná správa o konci štátnej/verejnej správy

Po necelých dvoch mesiacov pôsobenia v samospráve a 8 rokoch v súkromnom sektore som rozhodol s Vami podeliť prečo štátna správa alebo samospráva nemôže fungovať tak ako doteraz. V článku sa venujem čisto samospráve, nakoľko nerád kritizujem, čo nepoznám.

Najdôležitejší je výsledok papier

Už úvodná veta napovedá, prečo samospráva nemôže fungovať. Občanovi je jedno, kto čo má nastarosti dôležité pre neho je, aby sa problém vyriešil. Pri nedodanom akciovom tovare žiadneho zákazníka nezaujíma, či sa málo objednalo, dodavateľ nedodal tovar, mešká kamion. Zákazník to chce a má na to už aj zo zákona nárok.

Naproti tomu sa v samospráve vždy hľadajú dôvody, kto je na vine a táto informácia sa dáva aj občanovi, či je to napr. magistrát v BA alebo štátne inštitúcie. Prečo tí úradničkovia nerobia to, čo sami očakávajú?

Keď kamarátstvo je viac ako odbornosť

A to verte, že vzhľadom na to, že robíte objednávky od firiem zameraných na jednu vec pritom požiadavka je, aby sám úradniček bol expert na všetko je odbornosť a prax mala byť to najhodnotnejšie kritérium. Bohužiaľ nie je, nakoľko starostovia a poslanci sú politici = výrobcovia, čo sa komu páči. Títo rozdávajú zas fleky svojim naháňačom hlasov. Odbornosť tu nehladajte.

Ako môže v takomto prostredí pracovať odborník? Tak, že je vyhorený a jeho výkon by nikto nezaplatil alebo sa odborníkom chce stať, tak využíva možnosť flákania na štúdium a referencii do životopisu a hľadanie si inej práce, prípadne na odpočinok po brigáde. V krátkosti čistá demotivácia k práci a motivácia k skorému úteku. Nie náhodou sa ľudia v štátnej správe a samospráve točia ako vrtuľa na tých istých pracovných pozíciach.

Viera ťa spasí

Či už v súkromí alebo práci nikde som nestretol viac ľudí, čo si verili aj keď 3x som sa im snažil ukázať, že to čo vravia je nezmysel ako na úradoch. To je aj dôvod, prečo tak rady trvajú na nezmyselnej byrokracii a nikdy od nich nepočujete ako prácu robiť ľahšie (vo VW podmienka k získaniu prémii). Jednoducho je to tak a ty nie si úradníček aby si tomu rozumel (častý argument na Inšpektoráte Práce pokiaľ nepoviem, že pred prácou vo fabrike som dva roky robil na personálnom). Potom už nastáva riešenie a k tomu úradničkovia nie sú motivovaní nakoľko k životu nepotrebujú poskytovať niečo po čom je dopyt. Oni potrebujú výpalné z našej práce.

60% za nič

Dane, odvody, nezmyselné poplatky, administratívne náklady vďaka ktorým je lepšie pracovať inde a podnikať inde. Vážne ste ochotní toto platiť za služby, ktoré dostávate alebo to považujete za formu legálneho výpalného?

Nie je toto palivo živnou pôdou pre parazita zvaného úradníček, ktorí aj k najmenšej veci potrebuje ďaľšieho úradnička (viac daní, odvodov, nezmyslov). Prežil by úradníček, keby sme si namiesto daní…začali platiť za služby, ktoré potrebujeme my občania a nie on aby mohol ukazovať svoju dôležitosť?

Ako to zlepšiť

Dôležité je odstaviť parazita úradníčka od zdroja. Keďže je politik, voľby to neurobia. Úprimne kedy ste rokovali s politikom a podpísali s nim zmluvu, za ktorú mu dáte hlas a čo sa stane v prípade ak behom rokov stratí vašu dôveru?

Počítam, že nikto nie je taký silný, aby si dovolil zaplatiť lobistov, sponzorovať politické strany, vymôcť daňové prázdniny ako nadnárodné firmy. Teraz je otázka, kto skutočne platí tú mašinériu?

Black market, technológie, crypto. Toto je teraz najväčší nepriateľ úradnička, nakoľko nám dáva slobodu výmeny bez navýšenia nezmyselných nákladov, papierovačiek, regulácii a dôležitosti úradnička. K tomu treba vytvárať dôveru, výstražné systémy, samoregulácie na základe jasných kritérii (nie na základe lebo úradniček sa rozhodol a už nikto nevie prečo).

Treba vytvárať tisíce prepojených komunít nezávislých na sebe. Ak úrádniček jednu napadne, ostatné ju nahradia.

Parazitovať na systéme veľkých. Vezmime si globalizáciu. Výraba sa tam, kde sú najnižšie výrobné náklady, financuje sa tam, kde sa dajú najlacnejšie zízkať zdroje a dane sa platia v rajoch kde sa neplatia. Vďaka technológiam vie tieto zdroje získať hocikto (možno pre to im tak vadí internet).

Možno takto vznikne prostredie, do ktorého sa buď úradníček zapojí alebo zahynie vo vojne o svoje postavenie.

 

 

Publikované v Napísali o mne | Vložiť komentár

Čo sa stalo v roku 2018?

Rok 2018 končí a začína sa niečo nové. V akých znameniach sa niesol rok 2018?

Rok 2018 v znamení zamerania sa na jeden cieľ

Rok 2018 bol pre mňa rokom Občianského Združenia Videoškola, ktoré som založil pred 3 rokmi, ale nikdy som sa mu poriadne nevenoval, len som o ňom rozprával. Tento rok som mu obetoval všetky financie (voľné aj požičané), čas (zrušenie maratónov a pretekov) a projektu Maratónec.

Výsledky sa prejavili a vidno to na jeho rekapitulácii. Otázka stálo to za to ma drží pri zemi, drina hovorí sústreď sa, makaj a nič nie je nemožné.

Rok 2018 v znamení stabilizácie

Výsledkom zamerania sa na jeden cieľ bola pracovná stabilita. Prácu som menil len 2x. Napriek tomu, že aj teraz sa mi nepáči prijal som výzvu a vydržal som.

Rok 2018 v znamení ekológie

Aj po zlých veciach, by malo zostať to dobré. Pre mňa to bol zvýšený záujem o ekológiu skrz Martina Hojsíka. Začal som triediť odpad, používať nerezové slamky (ktoré nemajú rady zubnú sklovinu, ale nápoj z nich chutí lepšie ako z plastových), minimalizoval som používanie igelitiek a sáčkov a pripojil sa k aktivitám Zelenej Hliadky.

Rok 2018 v znamení politiky

Pri rekapitulácii roka netreba zabúdať aj na zlé skúsenosti a ňou bolo sa zapojenie sa do politiky. Vstup do strany som vnímal ako vstup k lepším príležitostiam.

Kolega mi vyprával o filme Posledný Samuraj, keď samuraj vraví cisárovi, budeš moderný, budeš niekym, ale stratíš kultúru. Bohuiaľ aj toto bola cena za snahu byť niekym, akože ovplyvňovať budúcnosť a iné marketingové keci.

Stratil som 3 mesiace života, možno zopár známych a po snahe vystúpiť som pochopil ako sa cíti človek, ktorý opúšťa sektu. Politika zbavuje tvoj názor názorom strany a tak si iné myslíš a iné vravíš. Politika je bublina, lebo sa stretávaš s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi, trénujú ťa na šírenie názoru, bez ohľadu na to, že aj iný človek môže mať pravdu.

December 2018: Stoka ma volá, ja nemám kam ísť

Napriek sklamaniam a úspechom mi v tomto roku niečo chýbalo a nevedel som čo. Všetko bolo také mechanické, keď sa stane toto spravím toto, keď to, tak to.

Žiadna nová výzva, pri ktorej nevieš, čo bude zajtra za hodinu, za minútu. Žiadny boj pri ktorom treba niekomu strechu nad hlavou, jesť, zdravie. Nič pri čom som napriek najlepšiemu úmyslu, skúsenostiam bol vystavený riziku.

Odprevadenie chorého bezdomovca do nízkoprahovej ubytovne? Slabé. Toto som zažil pred 10timi rokmi a išlo a o deti.

Až prišlo 28.12. 0:44 spŕška hejtu na 20 ročnú maminu 2+1 detí, ktorá nič nechcela ako nechceli tí, čo boli na tom najhoršie a ja som pochopil, čo mi chýba.

Mame prilis dost a mozeme si dovolit riskovat, napriek tomu sa bojime urobit co i len jeden jediny krok k zmene.

V akom znamení sa bude niesť rok 2019?

Najneskôr 31.3.2019 prídem o prácu a budem hľadať asi novú, takže v znamení si hladania práce. Vo výrobe to nebude, keďže napriek nedostatku zamestnancov sa do kmeňa dostane človek s cudzím pasom a cez agentúru robiť nechcem.

Bude to rok striedmosti. Focusovanie na O.Z. Videoškola urobilo v peňaženke prievan a hlbokú dieru.

Vďaka Maratóncovi to bude zdravý rok plný behu.

Bude to rok hľadania výzvy.

Publikované v Napísali o mne | Vložiť komentár

Jak straciłem polskie rynki

Takáto príležitosť sa naskytne pár krát za život. 38 000 000 trh. Keby sa oslovilo len 1% z tohto trhu a zisk bol len 1% mesačne stále by to bolo 3 800€. Pre človeka s platom 530€ až dosť.

O toto sa oplatilo zabojovať. Bolo to ako bežať maratón. Pripravuješ sa na to každým behom a predsa to nemusíš dať. Dával som do toho všetko. A…

Pokračovať v čítaní

Publikované v Napísali o mne | Vložiť komentár

Škola v prírode. Hotová divočina

Nemusíš isť na Aljašku, aby si zažil pravú divočinu. Stačia ti Kysuce. 4dni šľapania 40km v závejoch,  6kg na chrbte, statív a kamera v ruke. To všetko v samote lesov. Hotová filmárska škola v prírode. Čo všetko ma naučila?

Pokračovať v čítaní

Publikované v Napísali o mne | Vložiť komentár

5 a pol roka vo Volkswagene Slovakia

 

Nič sa tu nezmenilo, okrem mňa. Výpoveď dohodou agentúra neakceptovala. V januári sa práca hľadá ťažko, tak čakám až do konca kontraktu. Aj to ma pripraví na novú životnú etapu mimo Volkswagenu Slovakia.

Prečo som tu robil?

Pokračovať v čítaní

Publikované v Napísali o mne | Vložiť komentár