Beh najlepší šport

Beh je pre mňa obrazom života. Niekedy sa môžeme snažiť ako chceme, ale úspech sa vzhľadom na okolnosti nedostaví. Niekedy máme dosť schopností a skúseností, aby sme dokázali viac, ale jednoducho sme príliš lenivý, aby sme niečo spravili.

Taktiež je pre mňa aj náhradou za útekmi pred zložitými životnými situáciami a problémmi, pred ktorými som ako mladý utekal.

Začínam

Príprava na beh - záznam z appky

Aj keď na beh toho moc nepotrebujeme. Také boli aj moje začiatky. Rozbehol som sa a išiel som. Niekedy 3 krát, niekedy 2 krát niekedy ani to nie. Nepotreboval som merače pulzu a vzdialenosti a také boli aj výsledky. Žiadne, ale vtedy som ešte nepretekal.

Prvé preteky samým so sebou začali, keď som si kúpil prvý sport tester. Mal síce len merač krokov a pulzu, ale dokázal to, čo som potreboval. Porovnávať výsledky deň po dni. Inteligentné mobily s aplikáciami zameraných na beh, kde nájdeme tréningové programy a sledovanie 5 stupňov záťaže srdca neboli, tak som behal do vyčerpania.

Ani to však k zlepšovaniu nepomohlo, nakoľko som sa snažil bežať čo najrýchlejšie na hranici maximálnej tepovej frekfencie, takže som bol unavený a 2-3dni zas nič. Niekedy som behával každý deň, až kým som nebol tak vyčerpaný, že som sa z toho 3 týždne dostával.

Teraz už viem, že najdôležitejšia je pravidelnosť a bežať len do tej miery, aby mal človek z pohybu radosť. Veľa tréningových plánov nájdete na internete alebo v bežeckých časopisoch.

Beh a preteky

Pohyb je môj život. Prvé preteky

Pohyb je môj život. Prvé preteky

S behom som začínal, keď beh ešte nebol taký populárny. Za štartovné 2€ bežec dostal guláš a pivo. Klasické dedinské preteky ako Svošovská 15tka (hneď prvý a štvrtina trate do kopca), Beh oslobodenia Turian, Beh oslobodenia obce Strečno boli vzhľadom na to, že týchto podujatí sa zúčastňujú amatérsky profi bežci sprchou na moje sebavedomie, keď som skončil 2x predposledný. Preto odporúčam začať s populárnymi behmi ako Národný beh Devín – Bratislava, kde sa môžete porovnávať s rovnako (ne)zdatnými, zato motivovanými bežcami.

Poprosím Vaše meno(povinné)

Váš email (povinné)

Poprosím Vaše číslo

Vaša správa

Vyplnením tohto formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov